Co zrobić, jeśli komputer Mac nie zostanie zamknięty

0
126

Wsparcie! Mój Mac nie zostanie zamknięty. Jak wyłączyć komputer Mac i co się stanie, jeśli mój Mac nie zamknie się prawidłowo?

Wyłączanie i wyłączanie komputera Mac powinno być łatwe.

Przynajmniej taka jest teoria. W rzeczywistości wyłączenie komputera Mac może czasami być prawdziwym bólem. W tej funkcji sprawdzamy, jak wyłączyć komputer Mac i co zrobić, jeśli komputer Mac nie wyłącza się prawidłowo.

Jak wyłączyć komputer Mac

Zwykle łatwo jest wyłączyć komputer Mac. Oto, co musisz zrobić.

 1. Kliknij logo Apple w lewym górnym rogu ekranu. Wybierz opcję Zamknij …
 2. Zobaczysz ostrzeżenie o wyłączeniu komputera Mac, z zegarem odliczającym od 1 minuty.
 3. Możesz pominąć odliczanie, jeśli przytrzymasz klawisz Command podczas wybierania Zamknij.
 4. Możesz zobaczyć ostrzeżenia sugerujące, że powinieneś zapisywać rzeczy, nad którymi pracowałeś w różnych aplikacjach.
 5. Po zamknięciu wszystkich aplikacji komputer Mac powinien się wyłączyć.

Jednak, jak powiedzieliśmy, czasami nie działa to tak płynnie. Przyjrzymy się kilku przyczynom poniżej.

Daj swojemu Macowi trochę więcej czasu

Jeśli Twój Mac nie wyłącza się, pierwszą rzeczą do zrobienia jest poświęcenie mu trochę czasu. Czasami zamknięcie może być długim procesem, ponieważ macOS sortuje swoje otwarte pliki i próbuje zamknąć wszystkie programy. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz dużo programów i dokumentów otwartych.

Wszystko to nie powinno trwać dłużej niż minutę, ale czas płynie powoli, gdy wpatrujesz się w ekran, czekając, aż coś się wydarzy.

Wybierz Apple> Zamknij i pozostaw komputer Mac na pięć minut. Idź zrobić filiżankę herbaty, podczas gdy macOS robi swoje.

Zamknij wszystkie aplikacje przed zamknięciem

System operacyjny Mac musi zamknąć wszystkie aplikacje, zanim będzie można je wyłączyć. Problemy z procesem zamykania systemu są czasami powodowane przez aplikacje, które się nie zamykają. Dzieje się tak często, ponieważ aplikacja zawiera niezapisany dokument. Ale może to być także spowodowane awarią lub zamrożeniem aplikacji.

Aby dowiedzieć się, czy występuje problem z jedną z twoich aplikacji, zalecamy:

 1. Sprawdź Dock, aby odbijać alerty aplikacji. Oznacza to, że coś w tej aplikacji wymaga twojej uwagi.
 2. Jeśli chcesz zapisać plik, wybierz Zapisz z okna Alert dla każdego dokumentu. Pamiętaj, że jeśli wybierzesz Anuluj, zatrzyma się proces zamykania.
 3. Jeśli istnieje inny powód, dla którego aplikacja nie zostanie zamknięta, możesz odnieść sukces, jeśli wymusisz jej zamknięcie – może to spowodować utratę danych (gdy to się nam zdarzy, często zrzekamy się, co jest na ekranie, więc mamy coś do pomocy odtwarzamy to, nad czym pracowaliśmy). Tutaj możesz przeczytać o tym, jak wymusić zamknięcie aplikacji. (Jednym ze sposobów jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy na ikonę w Docku i wybranie opcji Wymuś koniec).

Po zamknięciu wszystkich aplikacji powinieneś mieć możliwość wyłączenia komputera Mac bez żadnych problemów. Jeśli jednak nadal masz z tym problemy, czytaj dalej …

Przeczytaj także: Jak naprawić MacBooka, który nie ładuje.

Co zrobić, jeśli komputer Mac jest zamrożony

Czasami komputer Mac nie wyłącza się, ponieważ został zablokowany. Jeśli uważasz, że tak się stało, spróbuj przesunąć kursor i jeśli nie poruszy się, komputer Mac może zostać zamrożony.

Oczywiście sprawi to, że wybranie Apple> Shut Down z menu będzie problematyczne.

Istnieje kilka sposobów zamknięcia komputera Mac, jeśli tak jest:

 • Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania przez kilka sekund, następnie powinieneś zobaczyć okno dialogowe z pytaniem, czy chcesz spać, zrestartować lub wyłączyć.
 • Aby wyłączyć natychmiast i nie zobaczyć okna dialogowego, naciśnij Control w tym samym czasie, co przycisk zasilania (lub przycisk Eject + Power, jeśli masz przycisk Eject). To zmusi komputer Mac do ponownego uruchomienia.

Jeśli komputer Mac nadal się nie wyłącza, może być konieczne wymuszenie jego wyłączenia.

 1. Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania na komputerze Mac, aż ekran zacznie pulsować, a lampka zasilania zgaśnie. Możesz usłyszeć dźwięk okablowania i kliknięcie.
 2. Pozostaw komputer Mac na około 30 sekund przed ponownym naciśnięciem przycisku zasilania, aby go ponownie włączyć.

Najlepiej nie przyzwyczajać się do zamykania komputera Mac w ten sposób, ponieważ system MacOS będzie działał lepiej, jeśli zostanie poprawnie zamknięty (umożliwiając poprawne czyszczenie i przechowywanie kodu). Jeśli Twój Mac rutynowo odmawia zamknięcia, a nie zostawiasz aplikacji i dokumentów niezapisanych, powinieneś sprawdzić, co powoduje problem, zamiast polegać na naciśnięciu i przytrzymaniu przycisku zasilania.

Przeczytaj dalej: Czy powinienem wyłączyć komputer Mac?

Jak naprawić komputer Mac, który nie zostanie zamknięty

Nie ma prostej odpowiedzi, aby naprawić komputer Mac, który ma problemy z zamykaniem. Może to być spowodowane różnymi problemami. Oto kilka kroków, które zalecamy wypróbować. Przejrzyj po kolei każdy i sprawdź, czy rozwiązuje problem:

 1. Spróbuj określić, czy przyczyną problemu jest jedna konkretna aplikacja. Jeśli jedna aplikacja zawsze zawiesza się po zamknięciu i anuluje proces zamykania, należy ją zaktualizować (lub zainstalować ponownie).
 2. Dowiedz się, czy istnieje urządzenie peryferyjne powodujące problemy. Odłącz mysz i klawiaturę i wszystko, co jest podłączone do komputera Mac.
 3. Przeprowadź aktualizację oprogramowania (otwórz App Store i kliknij Aktualizacje> Aktualizuj wszystko).
 4. Zaktualizuj oprogramowanie zainstalowane poza App Store. Zazwyczaj otwórz aplikację i wybierz Pomoc> Aktualizuj lub Aplikacja> Aktualizuj oprogramowanie.
 5. Sprawdź, czy masz wyłączony FileVault (Preferencje systemowe> Zabezpieczenia Prywatność> FileVault> Wyłącz FileVault).
 6. Otwórz Narzędzie dyskowe. Wybierz główny dysk twardy i kliknij Sprawdź dysk. Jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy, kliknij Napraw dysk. Przeczytaj o używaniu Narzędzia dyskowego tutaj.
 7. Wybierz główny wolumin w Narzędziu dyskowym (pod głównym dyskiem) i wybierz Sprawdź uprawnienia dysku> Napraw uprawnienia dysku.
 8. Zresetuj SMC. Wykonaj ten samouczek resetowania SMC.
 9. Utwórz kopię zapasową komputera Mac i zainstaluj ponownie system MacOS.

Daj nam znać w komentarzach, jeśli napotkałeś jakieś problemy z zamknięciem i kroki, które podjąłeś, aby je rozwiązać.

Po wyłączeniu komputera Mac warto sprawdzić, co spowodowało problem. Może to być wadliwe urządzenie peryferyjne, błędne oprogramowanie lub coś może być nie tak ze sprzętem lub oprogramowaniem komputera Mac. Jest tu wiele porad: jak naprawić komputer Mac, zobacz także: Jak naprawić komputer Mac, który nie chce się włączyć.