Co to jest HEIF i HEIC i dlaczego Apple korzysta z nich?

0
1000

Apple przyjął nowy standardowy format obrazu o nazwie HEIF (High Efficiency Image Format) w 2017 roku. Nazywa to użycie tego formatu pliku „HEIC ” i, z iOS 11, zastąpił format pliku o nazwie JPEG (wymawiane Jay-

Oto dlaczego ma to znaczenie: format przechowuje obrazy w lepszej jakości przy zajmowaniu znacznie mniejszej ilości miejsca.

Obrazy przed HEIF

Opracowany w 1992 r. Format JPEG był wielkim sukcesem tego, co było, ale został zbudowany w czasach, gdy komputery po prostu nie były tak wydajne, jak są dzisiaj.

HEIF opiera się na zaawansowanej technologii kompresji wideo opracowanej przez Motion Picture Experts Group, HVEC (znaną również jako H.265).

Jak stosuje się HEIF

Tutaj jest, gdzie HEIF stosuje się do świata rzeczywistego: kamera w iPhone 7 może przechwytywać 10-bitowe informacje o kolorze, ale format JPEG może przechwytywać tylko kolory w 8-bitach.

Kolejną dużą zaletą jest to, że HEIF może przenosić wiele różnych informacji.

Podczas gdy JPEG może przenosić dane zawierające pojedynczy obraz, HEIF może przenosić zarówno pojedyncze obrazy, jak i ich sekwencje – działa jak kontener.

Można przechowywać wiele obrazów, a także umieścić w nich dźwięk, informacje o głębi ostrości, miniaturki obrazów i inne informacje.

Jak Apple może używać HEIC?

To wykorzystanie HEIC jako pojemnika na obrazy, filmy i informacje związane z obrazem oznacza, że ​​Apple może myśleć o robieniu o wiele więcej dzięki swoim kamerom i obrazom na iOS.

Tryb portretu telefonu iPhone 7 firmy Sony to dobry przykład tego, jak firma może z tym pracować.

Możliwość przenoszenia informacji o głębi ostrości w pojemniku obrazu HEIC może umożliwić Apple użycie skompresowanego formatu w ramach technologii rozszerzonej rzeczywistości, nad którą pracuje.

„Granica między zdjęciami i filmami jest zamazana, a wiele z tego, co przechwycimy, jest połączeniem obu tych zasobów „, powiedział VP firmy Apple, Sebastien Marineau-Mes na WWDC.

Jak działają HEIF i HEIC?

Użytkownicy komputerów Mac i iOS instalujący iOS 11 i macOS High Sierra zostaną automatycznie przeniesieni do nowego formatu obrazu, ale tylko obrazy zrobione po aktualizacji zostaną zachowane w nowym formacie.

Wszystkie twoje starsze obrazy będą przechowywane w ich istniejącym formacie obrazu.

Jeśli chodzi o udostępnianie zdjęć, urządzenia Apple po prostu konwertują obrazy HEIF na JPEG.

Wynika to z faktu, że Apple udostępnił standard wideo HVEC w urządzeniach iPhone i iPad od momentu wprowadzenia tych produktów.

To samo dotyczy obsługi HEIC.

Oznacza to, że wysyłając e-mailem obraz, wysyłając go za pomocą iMessage lub po prostu pracując nad nim w aplikacji, która nie obsługuje HEIF, urządzenie po cichu przekształci ją w JPEG w czasie rzeczywistym i przeniesie do HEIC.

Gdy użytkownicy iOS i macOS migrują do nowego formatu, zobaczysz coraz więcej obrazów z rozszerzeniem .heif, co oznacza, że ​​są one zapisywane w formacie.