Apple mówi użytkownikom, jak uniknąć pękniętych ekranów

0
122

Na początku sierpnia informowaliśmy, że niektórzy posiadacze nowego MacBooka Air i MacBooka Pro z procesorem M1 zgłaszają, że na ekranach w niewytłumaczalny sposób pojawiają się pęknięcia. Teraz Apple opublikował nowy dokument wsparcia, w którym ostrzega posiadaczy MacBooków o osłonach klawiatury, podpórki pod nadgarstki i kamerki internetowej – podobno mogą one uszkodzić wyświetlacze.

Jak wyjaśniliśmy we wcześniejszym raporcie, M1 MacBook Air i M1 MacBook Pro mogą mieć lukę: według doniesień na forum wsparcia Apple i Reddit niektórzy użytkownicy doświadczyli zepsutych wyświetlaczy. Raporty opisują, jak pęknięcie może nagle pojawić się w zewnętrznej szklanej warstwie wyświetlacza. Czasami jest to tylko małe pęknięcie, ale czasami powiększa się i powoduje, że na ekranie pojawiają się wady obrazu. Jeden z czytelników Macwelta (JakMac Germany) zgłosił taki przypadek. Ponieważ naprawa wyświetlacza jest kosztowna, jest to kosztowne uszkodzenie.

Apple przyznaje się do błędów, ale tylko pośrednio

Tego typu uszkodzenie wyświetlacza nie jest nowością i najczęściej spowodowane jest przez obcy przedmiot między wyświetlaczem a klawiaturą – tzw. „pęknięcie styku”. Według doniesień Apple zazwyczaj ocenia to uszkodzenie jako winę użytkownika i nie chce przyjąć kosztów naprawy. Jednak wiele osób dotkniętych chorobą twierdzi, że między wyświetlaczem a klawiaturą nie ma żadnych obcych przedmiotów. Według kilku raportów błąd występuje nawet na urządzeniach, które są tylko na biurku i nie są nawet używane jako urządzenia mobilne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak utrzymać zdrową baterię MacBooka

Firma Apple pośrednio potwierdziła teraz w dokumencie wsparcia, że ​​nowe MacBooki mają lukę w tym sensie: Apple ostrzega przed zakrywaniem gładzika lub klawiatury MacBooków jakimikolwiek foliami ochronnymi lub rękawami. Dotyczy to również nasadek klawiszy, na przykład z oznaczeniami. Podobno nawet te kilka milimetrów dodatkowej grubości wystarczy, aby docisnąć wyświetlacz. W dokumencie Apple ostrzega użytkowników, że: „Jeśli w notebooku Mac używasz osłony aparatu, osłony podpórki pod nadgarstki lub osłony klawiatury, zdejmij osłonę przed zamknięciem wyświetlacza, aby zapobiec uszkodzeniu wyświetlacza”.

Firma rozwija dalej mówiąc: „Aby umożliwić cienką konstrukcję notebooków Mac, prześwit między wyświetlaczem (ekranem) a górną obudową jest zaprojektowany z zachowaniem ścisłych tolerancji. Jeśli używasz osłony aparatu, osłony podpórki pod nadgarstki lub osłony klawiatury z notebooka Mac, zdejmij pokrywę przed zamknięciem wyświetlacza. Pozostawienie jakichkolwiek materiałów na wyświetlaczu, klawiaturze lub podpórce pod nadgarstki może zakłócać działanie wyświetlacza, gdy jest zamknięty i spowodować uszkodzenie wyświetlacza”.

Dźwięk osłony kamery internetowej może wyjaśniać, dlaczego tak wiele wyświetlaczy jest rozbitych na wysokości kamery MacBooka, ale wiele osób, których to dotyczy, twierdzi, że nie korzystały z takich osłon. Podatność na uszkodzenia ekranu wydaje się niezwykle wysoka i Apple prawdopodobnie powinien być nieco bardziej przychylny.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak sprzedać Maca lub MacBooka

Możliwe, że projekt jest wadliwy. Jedną z możliwości jest to, że klawiatura jest zbyt gruba – obecne klawiatury MacBooka są używane od 2019 roku, kiedy zastąpiły bardziej płaskie klawiatury „Butterfly”, które miały wiele słabości. Niewykluczone też, że „punktem kontaktowym” może być sam aparat.